Главни теми

Наш избор

Видео

Издвојуваме

Пецаков мудро, без политички инает реализира корисни идеи од дел на опозицијата

Дали градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков покажувајќи високо ниво на чувство за реални и корисни предлози предложени од советници на опозицијата успева од седница на...

Дали „Шпаркасе Банка“ има нај споро електронско плаќање на светот ?

Чекање со часови да се реализира трансфер на пари помеѓу две сметки во истата банка, јавувања на телефон во центарот за „е плаќања“, нервози и...

(ВИДЕО) DELTA REAL ESTATE планира инвестиции и во Македонија

DELTA REAL ESTATE, компанија која прослави 30 годишно работно искуство. Тајната на регионалниот успех на оваа команија е младиот карадар, амбициозен, позитивен, а директорката на...

(ВИДЕО) „Ананас“ – регионален маркет пазар кој ќе нуди извонредна услуга, широк асортиман и сигурност при плаќањето

Е трговијата се развива и во регионов. „Делта холдинг“ пред една година започна голем проектот „Ананас“, кој со работа ќе започне деновиве. Станува збор за...

Свет

За еден ден во Израел регистрирани 12 илјади заразени со КОВИД 19

Во Израел денеска е регистриран најголем број новозаразени со Ковид-19, пред сè поради сојот Омикрон, и покрај рестрикциите за патувања и мерките за изолација, соопшти...

(Видео) Новогодишната ноќ низ светот

Луѓето ширум светот ја прославија Новата година, надевајќи се дека 2022 година ќе биде многу подобра, а на многу места, прославата беше многу ограничена или...

Трагедија кај либискиот брег – испливаа тела на 27 мигранти, меѓу кои и бебе

Тела на 27 мигранти, меѓу кои едно бебе и две жени, испливаа во близина на брегот на западниот дел на Либија, соопшти либиската Црвена полумесечина....

Откажани над 4.500 летови поради омикрон

Откажани се голем број летови поради сојот омикрон кој се шири многу брзо, па авиокомпаниите останаа без поголем број свои вработени, пишува лондонскиот весник Гардијан....

ЕУ со тужба против Полска

Европската комисија покренува судска постапка против Полска поради независноста на судството и поради кршење на правото на ЕУ, пишува „Дојче веле“. Полскиот уставен суд пресуди...

Одложен Светскиот економски форум во Давос поради Омикрон

Организаторите на Светскиот економски форум во Давос објавија дека јануарскиот состанок на Форумот е одложен поради Омикрон варијантата на коронавирусот. – Годишниот состанок на светските...

Видео

(ВИДЕО) Несекојдневно запросување во Струга

Со кран, воздушно до саканата личност за да ја запроси. Погледнете :   https://www.facebook.com/ohrid1/videos/1055431228351463        

(ВИДЕО) Донев до Ангелоска: Кој сега ќе ја плати фактурата од 900,000 евра за предизборно асфалтирање ?

Кој сега ќе ги плати 900.000 евра фактури кои пристигнаа за предизборното асфалтирање кое се правеше од власта на СДСМ пред изборите, а пристигнаа во...

(ЖИВО) Седница на советот на Општина Охрид

Во моментов во тек е шестата седница на Советот на Општина Охрид. Меѓу другите точки на истата советниците ќе расправаат за Предлог-програма за поттикнување на...

(ВИДЕО) Новогодишна честитка за поддршка на децата со ретки болести од дното на Охридското Езеро

На еден редок и навистина уникатен начин, нуркачите на Клубот за подводни активности „Охрид“ ги упатија своите новогодишни честитки до децата со ретки болести, за...

(ВИДЕО) Групата „Шармер“ не потсети на хитот „Нова година“ – момците од групата некогаш и сега

Групата „Шармер“ која годинава одбележува 30 години од формирањето и успешниот концерт во 1991-ва година, денеска го објави, како што велат, „Back to the Future“...

Close